Biedrība „Mēs-sabiedrībai un kultūrvidei biedrība LIRA”
Dibināta kā atbalsta biedrība skolai un Engures novada iedzīvotāju labklājībai.
Reģ.nr. 50008178661
Juridiskā adrese: Skolas iela 10, Engure, Engures pagasts, Engures novads, LV-3113
Faktiskā adrese: Skolas iela 10A, Engure, Engures pagasts, Engures novads, LV-3113
Banka: SWED, HABALV22
konts LV34HABA0551048480490
Biedrības mērķi
1.dažādu sociālo grupu cilvēku apvienošana un sadarbība, stiprinot ģimeniskās vērtības;
2. veicināt starpkultūru dialogu, lai veiktu efektīvus pasākumus, kas attīstītu savstarpēju cieņu, sapratni un sadarbību starp dažādā personu grupām;
3. atbalstīt apkārtējās vides attīstību, dot tai savu pienesumu Engures novada iedzīvotājiem, tā apliecinot savu pašvērtību sabiedrībā;
Īstenotie projekti:
1. projekts:
Īstenots projekts „Keramikas studijas tehniskā aprīkojuma iegāde”
Ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai paredzēto finansējumu biedrība „Mēs – sabiedrībai un kultūrvidei biedrība LIRA” Engurē realizēts projekts „Keramikas studijas tehniskā aprīkojuma iegāde” Nr. 12-08-LL06-L413201-000003 Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) pasākuma “Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā” aktivitātē.
Piedaloties atklāta projektu iesniegumu konkursa pasākumā, saņemot Engures novada pašvaldības atbalstu 10% apmērā, kopā ar publisko finansējumu – 2548,-Ls, varējām domāt par nopietnas, modernas tehnikas iegādi. Nepilna gada laikā Engures Mūzikas un mākslas skolas telpās tika iekārtota keramikas studija ar nepieciešamo aprīkojumu-podnieku ripu un keramikas apdedzināšanas krāsni. Rūpīgi izvērtējot piedāvājumus izvēlējāmies Schimpo firmas neliela izmēra virpai un vācu firmas Rohde keramikas izstrādājumu apdedzināšanas krāsni. Studija paredzēta jebkuram interesentam, kurš vēlēsies apgūt keramiķa prasmes un iemaņas, izgatavot radošos darbus izstādēm un pasākumiem. Studijas dalībnieki varēs piedalīties skatēs, konkursos, izrādīt radošas aktivitātes dažādos masu un ar tūrisma attīstību saistītos pasākumos. Izgatavot balvas un suvenīrus novada reprezentācijai un personīgajām vajadzībām.
Projekta vadītāja Velga Melne, atbalsta biedrība LIRA
2.projekts
Īstenots projekts „Lietišķās mākslas darbnīcas aprīkojuma iegāde”
Ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai paredzēto finansējumu biedrība „Mēs – sabiedrībai un kultūrvidei biedrība LIRA” Engurē realizēts projekts „Lietišķās mākslas darbnīcas aprīkojuma iegāde” projekta Nr. 13-08-LL06-L413201-000009 Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) pasākuma “Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā” aktivitātē.
Piedaloties atklāta projektu iesniegumu konkursā un saņemot Engures pašvaldības atbalstu 10% apmērā, varējām domāt par lietišķās mākslas darbnīcas aprīkojuma iegādi Engures Mūzikas un mākslas skolā. Projekta laikā tika iegādāti 15 gleznošanas un 10 zīmēšanas molberti ar aprīkojumu, lai sniegtu interesentiem pilnīgāku priekšstatu par glezniecības nozari un padziļinātu izpratni par glezniecības un zīmēšanas tehnikām. Tika iegādāta jauna grafikas spiede un 3 šujmašīnas, darbam ar dažādas struktūras materiāliem (audums, āda un tml.). Skolā jau 6. gadu darbojas pieaugušo gleznošanas studija, kā arī skola piedalās dažādās ārpusskolas aktivitātēs novadā. Tas ir labs papildinājums kopīgai sadarbībai arī turpmāk.
Projekta vadītāja Ina Selivanoviča, atbalsta biedrība LIRA
3.projekts
“Izglezno Enguri!”
Četras dienas Engurē no 23.-26. jūlijam notika ELFLA starpteritoriju sadarbības projekts “4xmāksla”, kura mērķis ir veicināt radošās industrijas attīstību sadarbības partneru teritorijās, pilnveidojot mākslas skolu pedagogu profesionālās kompetences, skolēnu māksliniecisko iemaņu attīstību, organizējot izglītojošus pasākumus un iesaistot vietējo sabiedrību.
Projektā pavisam iesaistītas piecas Vietējās rīcības grupas – Partnerība laukiem un jūrai, Saldus rajona attīstības biedrība, Ludzas rajona partnerība, Madonas novada fonds, Kandavas partnerība un to darbības teritorijā esošās mākslas skolas, kopskaitā 8 skolas. Pavisam projekta “4xmāksla” laikā tiks organizētas 11 aktivitātes, kuras norisināsies no 2018. gada jūlija līdz 2021. gada februārim, kad noslēgsies projekta laikā radīto mākslas darbu ceļojošā izstāde. Projekts paredzēts īstenot 3 gados, kur katra rīcības grupa, sadarbībā ar mākslas skolām, piedāvās savas aktivitātes, un šo meistarklašu mērķis ir attīstīt iesaistīto mākslas skolu sadraudzību, papildināt pedagogu un mākslas studiju dalībnieku pieredzi, kā arī veicināt bērnu un jauniešu personības izaugsmi, sekmējot māksliniecisko iemaņu attīstību- lietderīgi un jēgpilni pavadot brīvo laiku.
Pirmā projekta aktivitāte tika īstenota Engurē, kur Engures Mūzikas un mākslas skolas mākslas programmas pedagogi izstrādāja un piedāvāja sadarbības partnerībai 4 dienu Vasaras plenēru “Izglezno Enguri!”, un kura laikā kā galvenās tika piedāvātas 3 aktivitātes:
- apgleznot 4 autobusu pieturas (Engures, Abragciema, Albatrosa un Ķesterciema),
- piedalīties mākslas plenērā, gleznojot eļļas tehnikā brīvā dabā pie jūras, kā arī
- meistarklases grafikas dizainā “Darošais plakāts/ afišas dizains. Burtveidoli, kolāža, dažādu tehniku miksēšana, neizmantojot datoru” mākslinieces Daces Runčas vadībā.
Pieturu apgleznošanai māksliniece un pedagoģe Jolanta Balode jau iepriekš radīja skices, iekļaujot tajās Latvju zīmes, jo pamata doma- tā ir mūsu kopīgā dāvana Latvijas 100-gadei. Mūsu iecere – lai zīmes rotā mūsu „vārtus”- mūsu autobusu pieturas, kur sākas viesu ceļš pagastā. Pieturas ir kā mazas pieturzīmes, kā mazas vizītkartes. Tās vēsta par mūsu vērtībām un domām. Katra pietura ir četru gadalaiku kopīgs ansamblis- iekrāsojot katra gadalaika raksturīgākās krāsu nianses. Tagad katru pieturu rotā arī Latvijas simtgades svētku logo.
Šajā reizē mēs uzņēmām dalībniekus no Saldus (Saldus Mākslinieku grupa un Saldus Mākslas skola), Ludzas (J.Soikāna Ludzas Mākslas skola), Lubānas (Lubānas Mākslas skola), Varakļāniem (Varakļānu Mūzikas un mākslas skola), Kandavas (Kandavas Mākslinieku grupa un Kandavas Amatu mājas dalībnieces), Jaunpils Mākslinieku grupa, un protams, paši Engurnieki- Mākslas skolas pedagogi un audzēkņi, un Gleznošanas studijas dalībnieces, kopumā 40 plenēra dalībnieki.
Visu radošās nometnes laiku no dalībniekiem jutām īpašu ieinteresētību, atsaucību, kā arī labvēlību par projekta norisi. Projekta pēdējā dienā tika svinīgi atklāta katra no pieturām, pie Engures Mūzikas un mākslas skolas tika izveidoti plenērā pie jūras radītie darbi, kā arī kolāžu afišas tika ierāmētas īpaši šim projektam pasūtītos rāmjos. Tika teikts paldies katrai darba grupai, skolas direktore pasniedza piemiņas veltes, Pataicību katram dalībniekam, īpašu Paldies sakot saviem skolotājiem, Engures VRG “Partnerība laukiem un jūrai” projekta veidotājai Ilzei Turkai, un projekta virsvadītājai, Saldus rajona attīstības biedrības” pārstāvei Madarai Ābolai.
Ar atzinīgiem vārdiem un dāvanām visus sveica arī Engures novada Domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Kalnozols, pasniedzot balvas pasākuma organizatoriem un darba grupai, bet pasākuma kulminācija- noslēguma kopsavilkums, labo darbu uzskaitījums- noslēdzās pie jūras, kur visa projekta galvenā moderatore Baiba Dorne bija sarūpējusi katram piemiņas dāvaniņu, kā arī tika izdalīti Sertifikāti par profesionālo pilnveidi.
Tās sajūtas nevar uz papīra uzlikt- krāsu un jūras smarža, vēja un sviedru piles, saules un prieka nedēļa- tādi vārdi virmoja no dalībnieku mutēm. Šo četru (var teikt- trīsarpus) dienu laikā vēl tika apskatīta Engures Mūzikas un mākslas skola, šā gada absolventu izstāde, notika iepazīšanas ar Saieta namu, ar nelielu ieskatu vietējā vēsturē, ko mums izklāstīja Jolanta Kraukle, notika tikšanās ar Gleznošanas studijas dalībniecēm, aplūkojot viņu veidoto izstādi “Šūpulis”, kā arī daļa grupas paviesojās zvejnieku sētā “Dieniņas”.
Projekts tika īstenots kopā ar EMM skolas atbalsta biedrību “Mēs- sabiedrībai un kultūrvidei biedrība LIRA”.
Liels paldies Engures MMS pedagogiem Jolantai Balodei – kā projekta īstenotājai mākslā, Evitai Blumbergai, Velgai Melnei, Initai Eglītei par radošumu, atsaucību un ieguldījumu pasākuma veiksmīgā norisē!Vismilzīgākais paldies pasākuma moderatorei Baibai Dornei, kuras uzraudzība notika visas tehniskās lietas, atelpas pauzes un gardo zivju baudīšana. Baibas šarms apbūra visus plenēra dalībniekus!
Paldies Engures pagasta pārvaldei, (personīgi Baibai Pļaviņai), kura piekrita atbalstīt šo projektu, un kuras komanda sagatavoja pieturas apgleznošanai, Andrim Kalnozolam par atzinīgajiem vārdiem, skolas pedagogiem Ivetai Ingevicai-Bērziņai un Uldim Folkbergam. Pievienojos B.Pļaviņas vēlējumam: “Lai šie raksti ne tikai mūs izdaiļo, bet arī spēcina. Paldies visai komandai par darbu!”
Šis projekts nu noslēdzies. Lai arī ir tāda laba padarīta darba sajūta, mūs’ iekšā tas velniņš nu dīdaundīda……vajadzētu “apgleznot” arī Bērzciema pieturu. Tā doma ir uz septembri…Un kas zin…kas zin…
Engures Mūzikas un mākslas skolas direktore unbiedrības “Mēs- sabiedrībai un kultūrvide biedrība LIRA” valdes priekšsēdētāja Ina Selivanoviča.27.07.2018.
4.projekts
“Ledus pārvērtības mākslā”
Engurē noslēdzies ledus mākslas festivāls, pulcējot dalībniekus no Ludzas, Madonas, Saldus, Kandavas un Engures. Skulptūras apskatāmas Zušciema parkā tik ilgi, kamēr to atļaus laikā apstākļi. Projekts īstenots starpteritoriālā sadarbības projekta “4xmāksla” ietvaros. Paldies visiem māksliniekiem un organizētājiem par ieguldījumu Engures skaistuma vairošanā.
-
LEDUS MĀKSLAS FESTIVĀLS ENGURĒ 2019See images »
Laikā, kad ziema pašā krāšņākajā baltumā un ledus veidojumi priecē visus piejūras dabas baudītājus, Engurē laikā no 1.-2. februārim notika ledus un sniega dienas aktivitātes, kuras tiek rīkotas ELFLA starpteritoriju sadarbības projekta “4xmāksla” ietvaros.
Projekts paredzēts īstenot 3 gados, kur katra rīcības grupa, sadarbībā ar mākslas skolām, piedāvā savas aktivitātes, un šo aktivitāšu mērķis ir attīstīt iesaistīto mākslas skolu sadraudzību, papildināt pedagogu un mākslas studiju dalībnieku pieredzi, kā arī veicināt bērnu un jauniešu personības izaugsmi, sekmējot māksliniecisko iemaņu attīstību- lietderīgi un jēgpilni pavadot brīvo laiku.
Pirmā projekta aktivitāte tika īstenota Engurē, ar 4 dienu Vasaras plenēru “Izglezno Enguri!”, 2.un 3.- Madonā un Ludzā. Bet šoreiz- Engurē, ar ledu!
Zušuciema parkā 1.februārī no pl.14.00-17.00 un 2.februārī pl. 10.00-16.00. veidojām mazās ledus skulptūras mākslinieces Zīles Ozoliņas – Šneideres vadībā. Projekta ietvaros ledus skulptūras veidoja dalībnieki no Saldus, Kandavas, Madonas, Lubānas, Ludzas un Engures Mākslas skolām.
Projekta īstenotāji: programmas vadītāja Evita Blumberga , biedrība LIRA Ina Ineta Gailāne.
5.projekts
AKCIJA- “Apgleznojam Bērzciema pieturu!”
Projekta dalībnieki: Jolanta Balode, Evita Blumberga, Inita Eglīte un Engures MMS atbalstītāji.
6.projekts
“Keramikas simpozijs Engurē”
28 keramiķi, amatnieki un mākslinieki no sadarbības partneru – Saldus rajona attīstības biedrības, Madonas novada fonda, Ludzas rajona partnerības, Engures “Partnerības laukiem un jūrai” un Kandavas Partnerības teritorijām piedalījās keramikas simpozijā, kas norisinājās no 17.-20. augustam Engurē. Jau trešo reizi projekta “4xmāksla” dalībniekus uzņēma Engures Mūzikas un mākslas skola, kas arī šoreiz īstenoija projektu, sadarbībā ar skolas atbalsta biedrību “Mēs sabiedrībai un kultūrvidei biedrība LIRA”, kuras valdes priekšsēdētāja ir skolas direktore. Četras dienas notika intensīvs darbs- meistarklases, radošās darbnīcas, lekcijas, diskusijas, demonstrācijas, vietējo amatnieku darbnīcu apmeklējumi un, pats galvenais, – RAKU krāsns dedzināšanas metodes apgūšana. Īpašu paldies izsaku skolas kolektīvam- projekta vadītājai Velgai Melnei, pedagogiem Agitai Pumpurei un Jolantai Balodei, kā arī skolas tehniskajam personālam Vairai Kristovicai, Intai Mauriņai un Didzim Tramdaham par palīdzību simpozija sagatavošanā un tā īstenošanā. Īpašais paldies Skolas padomes vecāku pārstāvei, pasākuma moderatorei Baibai Dornei, kura aktīvi iesaistījās dažādu “ārpusmākslas” aktivitāšu rīkošanā, dalībnieku labsajūtas “uzraudzīšanā” un kopējās atmosfēras uzlabošanā.
Lielais loks ar aktivitāšu sarakstu 3 gadu laikā ir noslēdzies! Vēl tikai jāizveido visu īstenoto projektu “4xmāksla” radošo darbu un plenēra darbu ceļojošā izstāde, kas paredzēta no 2020. gada oktobra līdz 2021. gada martam, un viena skaista radošās vēstures lappuse būs aizvērta.
Projekta īstenotāji: programmas vadītāja Velga Melne, biedrība LIRA Ina Ineta Gailāne.
Pārpublicējam Neatkarīgās Tukuma Ziņas žurnālistes Lienas Trēdes skatījumu par mūsu simpozija norisi, kas publicēts laikraksta “NTZ” 2020.gada 25. augusta numurā.
“Kā podi jūrmalā izcēlās
Radošiem ļaudīm un jo īpaši tiem, kuri mākslas pasaulē savu ceļu taustīt palīdz jauniešiem, tas ir, mākslas pedagogiem, šis augusts bijis īpaši darbīgs mēnesis. Tikko noslēdzās gleznošanas plenērs Varakļānos, un jau 17. augustā nākamā tikšanās tepat -Engurē, kur četru dienu garumā norisinājās «Keramikas simpozijs». Tā dalībniekiem bija iespēja savstarpēji apmainīties profesionāliem knifiem, kā arī apgūt, iespējams, pavisam ko jaunu. Šajā gadījumā – pārbaudīt RAKU keramikas apdedzināšanas krāsns sniegtās iespējas.
Lūkot, kā cepļos strādājas
Pasākums ir turpinājums starpnovadu projektam «4xmāksla», un Engurē tā dalībnieki piestāja ne pirmo reizi. Iepriekš jau te tika tapinātas ledus skulptūras, tāpat mākslas plenēra ietvaros jeb starplaikos pārtapa piecas pagasta pieturvietas (iespējams, tieši no šī darbiņa iedvesmojoties, laika gaitā jaunas krāsas, pateicoties aktīviem ciema iedzīvotājiem, ieguvušas vēl divas pieturvietas!). Bet šoreiz kārta bija pienākusi mālam. Simpozijs kopumā pulcēja 28 keramiķus no Kandavas, Ludzas, Ērgļiem, Zilupes, Varkļāniem, Madonas, Jaunpils un Engures, piesaistot lektorus, meistarklašu vadītājus un speciālistus no Talsiem, Tukuma, Engures novada, Jelgavas un Rīgas. Kā pastāstīja Engures Mūzikas un mākslas skolas direktore Ina Ineta Gailāne, kas šajā reizē pārstāv arī biedrību «Lira», četru dienu laikā norisinājās gan nodarbības lektoru vadībā (Iveta Jēkabsone, Ilze Pauliņa, Nauris Galviņš un Velga Melne), gan arī simpozija dalībnieki brauca lūkot kā keramiķiem sokas viņu darbnīcās. Mūspusē paviesojās Rideļu dzirnavās, kur darbojas keramiķe Violeta Jātniece, kā arī «Grašu mājā» Apšuciemā pie keramiķa Ivara Graša. Apmeklēja arī Raku cepļa meistarus Nauri Galviņu un Diānu Dzelmi Talsos, bet pasākuma kulminācija, ļoti iespējams, bijis vakars jeb, var droši teikt, arī nakts, kad ar RAKU krāsni eksperimentējuši turpat Engures pludmalē. Dedzinājuši, gatavos darbus ārā cēluši. Atšķirībā no citiem keramikas darbu apdedzināšanas veidiem, šajā gadījumā mēdzot būt daudz pārsteigumu, jo grūti paredzēt, kas ar ko un kādā viedā “sacepsies“, sakausēsies vai pat izkusīs, skaidro I.I. Gailāne. Jāpiebilst, ka izmēģināt krāsns iespējas būs arī Engures Mūzikas un mākslas skolas Mākslas klases audzēkņiem, jo turpmāk tā būs skolas īpašumā, kas ir arī viens no projekta taustāmajiem ieguvumiem.
Izstāde – vēl būs
Visus simpozijā radītos darbus sagatavot apdedzināšanai šo četru dienu laikā nebija gan iespējams. Bet šim darbam jau ir sarunātas pašmāju mākslinieces, to skaitā V. Melne, I.Jēkabsone un I.Pauliņa, un drīzumā darbi tiks sagatavoti un izdedzināti, lai vēlāk tos izrādītu izstādē, kas paredzēta izveidot Engures Saieta namā. Un tas jau būs brīdis, kad simpozijā paveikto varēs novērtēt jebkurš interesents – jāseko tik līdzi informācijai.“
7.projekts
“Dziju krāsošana ar augu krāsvielām – dzīvais mantojums šodienā”